Szívritmus-szabályzó (pacemaker)

Mire jó a pacemaker?
Önnek orvosa általában akkor javasolja a pacemaker beültetését, ha szívritmusában bizonyos eltérés (leggyakrabban lassú, vagy szabálytalan ritmus) lép fel. Ilyen esetben a legtöbbször fáradtságérzés, gyengeség, szívdobogás, légszomj, szédülés, esetleg eszméletvesztés fordulhat elõ. A pacemaker a szívritmust normalizálja, ezáltal a tüneteket mérsékli, vagy megszünteti.

Hogyan mûködik a pacemaker?
A bõr alá ültetett, nagyobb zsebórányi méretû készülékben egy igen hosszú élettartamú elem található. Ez táplálja azt a kicsi, okos áramkört, ami elektromos impulzusokat állít elõ akkor, amikor szükség van rá (pl. akkor, ha a szív saját szívritmus-szabályzó része átmenetileg, vagy tartósan nem mûködik). Az impulzusokat egy kívülrõl nem látható, vénába ültetett vékony, hajlékony drót vezeti a szívbe. Az impulzusok gyakoriságát (frekvenciáját) a beültetéskor beállítják, de ez a késõbbiekben egy távszabályozó eszközzel módosítható. Bizonyos típusú pacemakerek járás, terhelés során képesek saját maguk megnövelni az impulzusok (és ezáltal a szívverés) gyakoriságát, így ilyenkor a szív alkalmazkodni tud a megnövekedett igénybevételhez.

Hogyan ültetik be a pacemakert?
A pacemakert egy kis mûtéttel a bõr alá, általában a mellkas felsõ részébe ültetik, egyidejûleg egy drótot vezetnek belõle a vénákon keresztül a szívbe. Mint minden orvosi beavatkozáshoz, a pacemaker beültetéséhez is az Ön írásos beleegyezése szükséges.

Hogyan befolyásolja életvitelét a pacemaker?
A beültetést követõen néhány nappal Ön visszatérhet eredeti fizikai aktivitásához. A késõbbiekben azonban néhány szabályt be kell tartania:
  • A pacemaker mellett gyógyszereit rendszeresen, az orvosa elõírásának megfelelõen kell szednie.
  • A pacemakert fémborítása megvédi a legtöbb köznapi elektromágneses behatástól. Figyeljen azonban bizonyos helyeken (pl. repülõtéri fémdetektorok, fizikoterápiás készülékek, mágneses magrezonancia "MRI" készülékek közelében) a figyelmeztetõ feliratokra.
  • Mindig hordjon magánál egy olyan kártyát, amelyre fel van írva a pacemaker típusa, beültetésének ideje, kezelõorvosának neve és telefonszáma.

    Meddig mûködik a pacemaker?
    Az elemek élettartama általában 10 év körüli, de hosszabb is lehet. Az elem gyengülése esetén a pacemakert (és esetleg a szívbe vezetõ drótot is) cserélni szükséges. A csere a beültetéshez hasonló beavatkozással történik. Annak érdekében, hogy a pacemaker esetleges hibás mûködése, vagy lemerülése esetén a csere idõben megtörténhessen, rendszeresen ellenõriztesse pacemekere mûködését.